> #mai , #legislație , #inmormantare , #legi , #fiica , #prevederi-legale , #lege , #acte , #nedreptate , #ajutor , #deces > Cine mai este in situatia mea cu privire la acordarea ajutorului de inmormantare ?
Anonim
dec. 8, 2020

Cine mai este in situatia mea cu privire la acordarea ajutorului de inmormantare ?

Tatal meu a decedat. La data decesului..tata nu avea calitatea de pensionar sau asigurat, insa este membru de familie al unui asigurat(al meu, fiica).

Aici intervine o problema.

Eu, fiica..sunt angajata a MAI. Din aceasta cauza, dupa nenumarate cereri si solicitari..eu nu pot sa beneficiez de acel ajutor de inmormantare..care in mod normal ar fi jumatate din suma totala pe care un asigurat sau pensionar ar fi primit-o, deoarece in legea in care noi cei din MAI suntem prevazuti in astfel de situatii...nu exista litera "c" din Legea 223/2015, art.81, alin.6, unde se explica ce inseamna membru de familie.

83 vizualizări
83 vizualizări

4 răspunsuri

Ordonează după
Anonim
dec. 8, 2020

Ajutorul de deces se acordă în cazul decesului:

  • asiguratului;
  • pensionarului;
  • unui membru de familie care nu era asigurat sau pensionar la data decesului.

Beneficiari:

În cazul decesului asiguratului sau al pensionarului, ajutorul de deces se achită unei singure persoane care poate fi, după caz:

  • soţul supravieţuitor;
  • copilul;
  • părintele;
  • tutorele;
  • curatorul;
  • oricare persoană care dovedeşte cu acte că a suportat cheltuielile ocazionate de deces, dacă nu există altă solicitare din partea persoanelor menţionate mai sus.

În cazul decesului unui membru de familie al asiguratului sau al pensionarului, ajutorul de deces se achită asiguratului sau pensionarului al cărui membru de familie a decedat.

Membru de familie, în sensul legii, poate fi:

  • soţul/soţia;
  • copiii proprii, copiii adoptaţi, copiii aflaţi în plasament familial sau cei încredinţaţi spre creştere şi educare familiei, în vârstă de până la 18 ani sau, dacă îşi continuă studiile, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani, copiii indiferent de vârstă, aflaţi în întreţinere, dacă au devenit inapţi pentru muncă din cauza stării de sănătate înainte de împlinirea vârstei de 18 ani, respectiv 26 de ani;
  • părinţii şi bunicii oricăruia dintre soţi.


Textul l-am preluat de pe site-ul oficial al Casei de Pensii Publice, https://www.cnpp.ro/ajutorul-de-deces.


Din câte înțeleg eu, dumneavoastră vă încadrați la ultimul subpunct și ar trebui să beneficiați de ajutorul de deces. Nu este nicăieri specificat că pentru angajații din MAI nu se aplică.

0
Anonim
dec. 8, 2020
Da..asa este. Doar ca noi ne incadram la Legea 223 din 24 iulie 2015. Mai exact art. 81, alin.1, lit.b...si in art. 81 alin.6 se explica cine este membru de familie...doar ca de acolo lipseste litera "c" si anume "părinţii şi bunicii oricăruia dintre soţi".
0
Anonim
dec. 9, 2020

Da, din păcate multe legi în România sunt făcute aiurea. Sunt convins că este vorba doar despre o scăpare. Și mai curios este că în 2018 s-au făcut niște completări, dar tot nu au adăugat litera c. Completarea a fost făcută prin legea nr. 149 din 22 iunie 2018.

0
Anonim
dec. 9, 2020
Da, este o scapare. Cazul meu este unul mai rar...poate de aia nu a fost completata aceasta scapare nici in 2018 prin legea 149.
0
Întreabă un expert
Ferenc-Istvan Vigh Întreabă
Inginer software, Consultant
Cristian Dascălu Întreabă
Vlogger, IT Freelancing Coach

Întrebări similare

×
Anonim





© 2021 - Quanswer
Pentru a personaliza conţinutul, a adapta şi a măsura rezultatele reclamelor şi pentru a asigura o experienţă de utilizare mai sigură, folosim module cookie.
Folosind site-ul, îţi exprimi acordul cu utilizarea de către noi a modulelor cookie pe Quanswer şi în afara sa.
Află mai multe