> #menstruatie , #probleme-menstruale , #antibiotice , #intarziere-menstruatie > Tratamentul cu antibiotice poate deregla ciclul menstrual?
Anonim
cu peste 4 săptămâni în urmă

Tratamentul cu antibiotice poate deregla ciclul menstrual?


Bună, fetelor! (aștept experiente asemănătoare sau părerea unui specialist, daca se poate)

Vi s-a întâmplat sa vi se deregleze ciclul menstrual din cauza unui tratament mai lung cu antibiotice? Eu am luat acel tratament pentru helicobacter pylori, care include amoxicilina și klacid de 500 mg. Am luat timp de o săptămână 2 de amoxicilina și 1 de klacid dimineața, iar seara la fel. (mi-a întârziat deja 9 zile).


Miturile spun ca poți rămâne foarte ușor insarcinata când iei antibiotice, însă pot spune că am dureri (crampe) specifice menstruatiei+ alte simptome de cateva zile, doar ca nu îmi vine...și ca să fiu sigura și pentru ca m-am speriat, am făcut un test de sarcina și e negativ.


Credeți că este necesar sa fac un control sau este doar un efect advers și vi s-a întâmplat și voua?



10 vizualizări
10 vizualizări

1 răspuns

Ordonează după
Anonim
cu peste 2 săptămâni în urmă
Există dovezi că utilizarea unor antibiotice poate avea efecte asupra ciclului menstrual. De exemplu, tetraciclinele, un grup de antibiotice utilizate pentru tratarea diferitelor infecții, pot afecta nivelurile de estrogen și progesteron din organism, ceea ce poate duce la perturbarea ciclului menstrual. Totuși, acest efect secundar nu este comun și poate varia de la persoană la persoană.

Dacă aveți îngrijorări privind efectele unui antibiotic asupra ciclului menstrual, consultați medicul dumneavoastră
0
Întreabă un expert
Ferenc-Istvan Vigh Întreabă
Inginer software, Consultant
×
Anonim





© 2023 - Quanswer