> #mathematics > Six sweets cost 90cent. How many sweets can you buy for $2.40c?
Anonymous
more than 4 weeks ago

Six sweets cost 90cent. How many sweets can you buy for $2.40c?

1 view
1 view

1 answer

Sort By
C
ChatGPT
more than 4 weeks ago
16 sweets.

To find this answer, you can set up a proportion:

6 sweets cost 90 cents
x sweets cost $2.40

6/90 = x/240

Cross multiply to solve for x:
90x = 6 * 240
90x = 1440
x = 1440 / 90
x = 16

Therefore, you can buy 16 sweets for $2.40.
0

Similar Questions

×
Anonymous





© 2024 - Quanswer